Проповідь ієрея Артемія Бабленюка у день свята Собору архістратига Божого Михаїла

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!
Дорогі брати і сестри!

Сьогодні Православною Церквою святкується Собор архістратига Божого Михаїла і всіх небесних сил безплотних. Якщо відкрити Біблію і почитати перші стихи Книги Буття, то знайдемо там розповідь про створення ангельського світу Богом ще задовго до створення людини. На початку створив Бог небо і землю, – говорять нам перші рядки Біблії, і всі святі отці, які намагалися крізь світло Нового Звіту побачити старозавітнє життя, пояснювали, що тут пророк Мойсей розповідає саме про створення Богом небесних сил.

Ще задовго до гріхопадіння на землі наших прародичів відбулося падіння в ангельському світі. Передання Церковне нам розповідає про те, як найстарший ангел на ім’я Люцифер, або Дениця, що у перекладі означає “найсвітліший” упав у гординю перед Богом, вважаючи себе кращим за всіх і навіть за Самого Бога. Дивлячись і захоплюючись власним світлом, він забув, що все, що йому притаманне і що він має, все це створив Бог. Він гадав, що здатний жити без Бога, бо не уявляв когось кращого за себе. Це небажання Люцифера бути з Богом і його гординя вплинула на багатьох інших ангелів і вони підтримали його у повстанні проти Бога.

На захист правди став Михаїл, що у перекладі означає “хто, як Бог”. Він очолив воїнство вірних Богові ангелів, тому й Церква часто зображає цього архангела як воїна, який бореться зі змієм-дияволом, подібно до великомученика Георгія Переможця.

В історії людства постійно зустрічаємося з подіями, які відбувається за участі ангелів. Ангели основою свого буття мають служіння на благо людей. Сама їхня сутність полягає в тому, щоби допомагати людині у спасінні. Саме через це багато злих духів, які не мають уже можливості змінити свою долю у вічності, творять усілякі перепони, щоб бути перешкодою для зміни і спасіння людини. Саме через це відбулося гріхопадіння людини. Але будучи тілесними, ми отриали від Бога можливість покаяння, якої, будучи духами, не мають падші ангели.

Тому по-особливому розпалилися злі сили після приходу у світ Спасителя, намагаючись усіляко звести людину з правдивої дороги. Ми повинні завжди про це пам’ятати і докладати зусиль для того, щоби бути воїнами Христовими, щоби подібно Михаїлу переможно виголошувати “Хто, як Бог!”.

Християнин – це саме та людина, яка постійно бореться зі злом. Звісно, це нелегка справа. І знаймо, що лишень у Церкві Христовій завдяки благодатній дії її основоположника Господа Ісуса Христа ми отримуємо сили для боротьби з відвічним ворогом людства – дияволом. Владу диявола Христос знищив на Хресті, тому й говоримо, що через Хрест прийшла радість усьому світові. Закриті двері райські відчинилися, і ми отримали благодать, яка веде нас у ці райські оселі.

Треба розуміти, щодо нашого буття, ангельський світ ми називаємо безплотним, але щодо Бога, Який є абсолютний Дух, ангели мають свою певну матерію. Через це ми не можемо вповні осягнути їхнє буття та існування. Для світ їхній є невидимий і таємничий. Лишень зі Священного Писання і Передання Церкви ми отримуємо про них якісь відомості та дізнаємося про їхнє існування. Ми знаємо, що їх нараховується дев’ять чинів, або, точніше, нам відкрито дев’ять чинів, які утворюють певну ієрархію, але ніхто з-поміж них водночас не має ніякої зверхності над іншими. Всі свідомо і вільно підкоряються єдиному Богові, через Якого й отримують блаженне життя.

Кожний із нас має свого небесного покровителя, якого отримуємо при Хрещенні і якого намагаємося наслідувати у своєму житті. Здебільшого, це особистості, які жили на землі і показали нам шлях до Бога. А також ми маємо свого Ангела Охоронця, створеного Богом ще перед створенням людини. Він постійно є біля нас і допомагає нам у духовному зростанні, є нашим супутником на шляху до спасіння.

Лишень через закам’янілість серця ями не можемо бачити цих Охоронців нашого тіла і душі, але ті святі отці, і зокрема святий Антоній Великий, які досягнули чистоти сердечної, говорили про велич світу ангельського і жахливість світу злої сили, світу тих відпавших ангелів, які нас постійно спокушають на гріх, для яких наше гріхопадіння є єдиним джерело насолоди.

Тому, дорогі брати і сестри, намагаймося у своєму житті йти шляхом заповідей Христових. Пам’ятаймо завжди про ту величну справу, яку вчинив Христос Спаситель, коли переміг через Хрест Животворчий диявола і дарував нам засоби для боротьби із сатаною через Святу Церкву. Амінь!

священик Артемій Бабленюк,
print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings