"У пошуках безгрішних катакомб: до історії церковно-державних відносин у період радянської влади" - протоієрей Павло Кочкодан під час чергової лекції на Львівських братських студіях

23 лютого 2018 року в Залі засідань Львівського єпархіального управління відбулася чергова лекція зі Священного Писання в рамках Львівських братських студій, що діють при Покровському кафедральному соборі м. Львова.


Лекція була присвячена роздумам над історією церковно-державних відносин у період радянської влади.

Лектором виступив кандидат богословських наук, ключар Свято-Покровського кафедрального собору, протоієрей Павло Кочкодан.

Окрім того, другим запрошеним лектором був головний редактор єпархіальної православної інтернет-радіостанції "Град Лева" протоієрей Віктор Кайда.

Отець Павло і отець Віктор разом з аудиторією слухачів детально розібрали питання християнського погляду про таємне церковне життя в СРСР, не підвладне прямому державному контролю. З кінця 1980-х рр., коли Православна Церква поступово поверталася в поле зору вітчизняної історичної науки, її історія в XX столітті привертала до себе підвищену увагу. Пильного вивчення піддалися перш за все державно церковні відносини, а точніше - політика радянської влади щодо Церкви.

Сьогодні, незважаючи на те, що у нас залишається ще багато питань, ми маємо уявлення про основні етапи цієї політики: про період конфронтації між більшовицькою державою і Церквою перших післяреволюційних років, про кампанії з вилучення церковних цінностей і продовжила її лінії на знищення Церкви 1920- 1930-х рр., про «новий курс» щодо Церкви 1940-1950-х, про «хрущовські гоніння» і, нарешті, про «тихе гоніння» брежнєвського застою. Ми знаємо також, як реагувала на політику влади Церква як інститут в особі своїх предстоятелів, єпископів, священиків і активних мирян, як державна політика впливала на інші аспекти церковного життя: на парафіяльні і чернечі громади, на освітню та благодійну діяльність, на релігійні практики віруючих і їх соціальну поведінку. Різноманітне церковне життя передреволюційних років з 1917 р опинилася під жорстким тиском влади. Причому це тиск приймав різні форми: іноді він нагадував «відкритий розбій», іноді - продуману «витончену жорстокість». Життя єпархій, парафій, монастирів не залишалася колишнін і не зникло. Церковне життя тривало, але ставало іншим, змінювалася і поведінку людей. Причому зміни ці відбувалися неодноразово протягом усього радянського періоду - щонайменше стільки разів, скільки змінювалася або коректувалася сама політика влади щодо Церкви та її членів.

У другій половині зустрічі, традиційно, її учасники мали змогу поставити питання лекторам на тему прослуханої лекції чи будь-якої актуальної для них духовної проблеми.

Зазначимо, метою таких духовних зустрічей-бесід і лекцій є глибше ознайомлення воцерковлених християн із церковною історією, основами християнського богослів’я, більш ґрунтовне вивчення Біблії. Окрім того подібні лекції мають на меті допомогти тим людям, які роблять лише перші кроки в християнстві.

Зустрічі проводяться щоп'ятниці за адресою м. Львів, вул. Грушевського, 2.

Контактний телефон для охочих приєднатися до аудиторії слухачів Львівських братських студій - 096 450 4000 (Марія).

Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії




print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings