Львівська православна богословська академія має свою давню історію. Її життя і діяльність поділені на кілька етапів, які по своєму відображають поступ у Львові православної духовної освіти. Починаючи з Львівської братської школи – найдавнішого православного духовного закладу і закінчуючи сьогоденням Львівської православної богословської академії.
Цьогоріч минає 30 років з дня відновлення православної духовної освіти у Львові. До цієї святкової дати академія готувалася заздалегідь, прийнявши відповідні рішення на засіданні Вченої Ради.
Традиційно святкування проводилися 26 листопада в день пам’яті святителя Іоана Золотоустого, який є небесним покровителем Львівської православної богословської академії.
Святкування розпочалися в академічному храмі з Божественної Літургії, яку очолив митрополит Львівській і Сокальський Димитрій у співслужінні ректора ЛПБА митр. прот. Ярослава Ощудляка, секретаря Львівсько-Сокальського єпархіального управління митр. прот. Володимира Бачинського, декана Львівського благочиння митр. прот. Ярослава Дуди, першого проректора ЛПБА митр. прот. Михала Сивака, благочинного академічного храму прот. Назарія Лозинського, викладачів та випускників ЛПБА у священному сані.
Спів Літургії супроводжував хор студентів академії під керівництвом Любові Кобилецької.
За Божественною Літургією митрополит Димиторій рукоположив в сан диякона студента магістратури ЛПБА Володимира Василишина.
На завершення Божественної Літургії Владика Димитрій виголосив проповідь, в якій торкнувся окремих сюжетів житія святителя Іоана Золотоустого, зокрема тлумачення ним послань святого апостола Павла, який являвся Золотоустому і підтримував його у тлумаченні апостольських послань.
Цього дня до академії завітали великі гості – новообраний голова Львівської ОТГ Андрій Садовий та заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Собко.
Після звершення подячного молебню до присутніх на богослужінні звернувся ректор ЛПБА, проф., митр. прот. Ярослав Ощудляк, який розповів про життя і діяльність Львівської православної академії за 30-ти річний період. Зі словом вітання до викладачів, студентів, парафіян та гостей звернувся голова м. Львова Андрій Садовий, який вручив ректору орден св. вмч. Юрія Переможця, а викладачам подяки міського голови. Було відзначено, що міська влада особливо допомагає академії в перекритті даху приміщення колишнього монастиря та його освітленні, яке нещодавно було здійснене. Також до присутніх звернувся заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Собко, який вручив пам’ятні подяки від голови Максима Козицького.
В продовження урочистостей доцентам ЛПБА було вручено хрести з оздобами, а викладачам, працівникам і найкращим студентам подячні грамоти.
Привітати ЛПБА зі святом прибули викладачі та студенти братньої духовної школи – Львівської духовної семінарії ап. Іоана Богослова ПЦУ – прот. Богдан Возняк, прот. Володимир Генсьор та Михайло Джугалик.
Насамкінець митрополит Димитрій освятив дошку в пам’ять про першого ректора ЛПБА у 1990-2012 митрополита Євсевія Політила (митр. прот. Віталія Політила), який своїми старання приклався до відновлення духовного закладу і його діяльності в особливий період становлення Львівської духовної академії і семінарії, а потім Львівської православної богословської академії.
Урочистості з нагоди 30-річчя ЛПБА продовжились за святковою трапезою.
Вирування пандемії не дало можливості сповна провести заплановані заходи 30-річчя відновлення. До цього дня було підготовлено керівництвом академії черговий випуск доповідей до щорічної наукової міжнародної конференції, яка проходить у ці листопадові дні, двохтомник проповідей митрополита Андрія Горака, історія ЛПБА, пам’ятні сувеніри – тарілка, горня, значок, блокнот, кулькова ручка, футболки та ін.
Святкування відновлення 30-ти річчя ЛПБА триватимуть і наступного 2021 року.