Проповідь Високопреосвященного митрополита Димитрія у день свята Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Всечесні отці!
Дорогі брати і сестри!

Найперше хотів би привітати всіх вас зі святом Покрова Божої Матері, з нашим кафедральним святом!

Щойно ми чули слова Христа Спасителя: блаженні ті, що слухають слово Боже і виконують його (Лк. 11:28). Блаженними є ці люди, бо з ними перебуває ласка Божа і Пресвята Владичиця Богородиця покриває їх чесним Своїм омофором, повсякчасно покриває і особливо у ті миті, коли вони аж надто потребують цієї Богоматеринської опіки і захисту.

У Старому Завіті ми знаходимо гарні приклади Божественного покрову і піклування про людей. Найпершим згадується ковчег Ноя, який був збудований цим праведником за Божим промислом і в якому під час потопу рятувалися люди і тварини. Також згадаймо і хмару, яка покривала ізраїльтян, коли вони вирвалися з полону і прямували до своєї землі, і водночас слугувала їм дороговказом.

Але подивімося, хто знайшов порятунок у Ноєвому ковчезі? Ті, хто зберіг віру і праведність свого серця. Кого Бог захищав у пустелі? Богообраний народ, який був носієм істинної віри. З цього бачимо, що на поміч Божу нам варто сподіватися тільки, якщо у свою чергу слухатимемося слова Божого і виконуватимемо його. Новозавітнім же Покровом для всіх нас звісно стала Божа Матір.

Ушанування Покрова Божої Матері – давнє свято, в основу якого покладене згадування давньої історичної події. Святитель Димитрій Туптало свідчить що, ця подія відбулася на межі IX-X століть у Константинополі за правління блаженного імператора Лева Премудрого.

Один боговгодний чоловік – Андрій, Христа заради юродивий, – стояв з великою кількістю народу у Влахернській церкві. Народ Костантинополя зібрався до цієї церкви невипадково: біля стін Царгороду стояли вороги, які узагальнююче були названі варварами, а тому, хто це був, можна тільки здогадуватися. І ось близько четвертої години ночі цей Андрій побачив Богородицю, Яка йшла з притвору до вівтаря, ввійшла у вівтар, дістала з раки Свій мофорій, який зберігався у цій церкві, високо підняла його і почала молитися за народ Константинополя. Андрій збентежився і звернувся до свого учня Епіфанія: чи бачиш ти, брате, Богородицю, Яка молиться за весь цей народ? І той відповів: бачу, отче, і жахаюся!

Саме це чудо, явлене Божою Матір’ю у Костантинополі у Влахернській церкві, стало підґрунтям для початку вшановування Покрова Божої Матері. Багато хто з істориків долучає цю подію до нашої літописної згадки про військовий похід нашого князя-першомученика Оскольда на Костантинополь. У літописі згадується, як Патріарх взяв мофорій Божої Матері, переніс до однієї зі стін міста, вмочив у море і відразу здійнявся сильний шторм. Поразка і смерть русичів-язичників були неминучими. Оскольд був настільки переляканий, що уклав мирний договір з візантійцями і негайно повернувся до Києва. Уже в Києві князь прийняв у себе єпископа, охрестився і охрестив усе своє оточення.

Не слід наполягати на тотожності цих двох історичних подій. У будь-якому випадку ми маємо чудовий приклад піклування Богородиці про християнський люд.

Часто у розповідях про Покров Божої Матері говорять, що Грецька Церква не святкує цієї події. Це не так! У ній є таке святкування, яке звершується щоправда 28 жовтня, у день згадування чудо Божої Матері у Влахернській церкві.

Однак в Україні це свято здавна стало особливо шанованим і навіть державним. Козаки свято вшановували Покров Божої Матері, вдавалися до заступництва Богородиці у важкі часи, коли вони боронили наші землі і наш край від ворога, коли захищали святу православну віру. Покров Божої Матері свято вшановувався воїнами Української повстанської армії, яка визволяла від ворога нашу українську державу.

Ось і сьогодні, дорогі брати і сестри, ми потребуємо цієї опіки Божої Матері, Її заступництва. Як колись у Ноєвому ковчезі був врятований праведний люд, так сьогодні лише під Покровом Божої Матері знайдемо порятунок ми і наша Українська держава. Звісно, своїми тілесними очима ми не спроможні побачити Небесну Царицю, але духовними очима ми завжди повиннібачити Її покров і молитовне заступництво за всіх нас, бо воно звершується повсякчасно.

Ми віримо що неодмінно на нашій землі утвердяться мир і спокій. Усіляке зло долається і долається перш за все любов’ю. Отже саме у цій любові звертаючись до Божої Матері, ми неодмінно будемо покриті Її чесним омофором від усякого зла. Амінь!

print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings