27 листопада 2016 року в приміщенні актового залу села Желдець, Кам’янко-Бузького району, Львівської обл. відбулася наукова конференція присвячена 150-річчю від дня народження великого українського вченого, історика, громадського та державного діяча, професора Михайла Грушевського.
Організатором заходу виступив настоятель Воскресенського храму с. Желдець (Кам'янка-Бузьке благочиння), вчитель історії, викладач ЛПБА, ієрей Іоан Гунько, районна рада та адміністрація, Желдецька сільська рада та загальноосвітня школа.
Участь у конференції взяли: ректор Львівської православної богословської академії протоієрей Ярослав Ощудляк, благочинний Кам’янка-Буського благочиння протоієрей Михаїл Піх та духовенство деканату.
Серед гостей були присутні також: голова Кам’янко-Бузької районної адміністрації Кирилич Володимир Ігорович, голова Кам’янко-Бузької районої ради Келеберда Тарас Володимирович, голови Кам’янко-Бузького районого відділу освіти Ковтало Василь Володимирович, голова Желдецької сільської ради Ольга Ярославівна Чорній.
Серед запрошених гостей були: настоятель Собору Пресвятої Богородиці у с. Великополе (Яворівського району) ієрей Роман Якимовський та настоятель Свято-Духівського храму с. Оброшино (Пустомитівське благочиння) протоієрей Андрій Лотоцький.
"Дана конференція об’єднала в собі різні покоління. Кожний із нас тут присутній, напевно, якось мав можливість ознайомитися із видатним істориком, видатним громадським діячем, видатним письменником, людиною, яка зробила великий вклад в розбудову, утвердження Української Держави, і буквально нації як такої. Шевченко є пророком нації, та Михайло Грушевський є Творцем нації" - наголосив отець Іоан Гунько.
На початку всі присутні помолилися за успішне проведення заходу.
Вступним словом роботу конференції відкрив директор Желдецького НВК "ЗОЗ І-ІІІ ст.-ДЗ" п. Ганна Пайтра.
Присутні в залі сільського будинку культури мали можливість переглянути короткий мультимедійний фільм присвячений життю й діяльності Михайла Грушевського.
Із головною доповіддю про Михайла Грушевського як історика Церкви виступив Високопреосвященний митрополит Димитрій.
Із доповіддю про історію Української Церкви на сторінках праць Михайла Грушевського виступив запрошений гість від історичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Назар Лоштин.
Зі словом-вітання звернувся ректор ЛПБА, подякував отцеві за організований захід і вручив від імені академії і студентів отцю Іоану Гуньку вітальний лист.
"Це є надзвичайно важливо знати свою історію, бо не даремно говорять, що хто не знає своєї історії той народ не має майбутнього. Оскільки ми вивчаємо історію свого народу і відкриваємо для себе, можливо для когось невідомі постаті, надзвичайно є важливо. Михайла Сергійовича Грушевського, крім того що він був віруючою людиною, православно-віруючою, він був і членом церковного комітету, на той час єдиного православного храму у Львові, коли він жив у нашому місті і викладав у нашому Львівському університеті. Тут вже говорилося про те, що дуже мало сьогодні людей відзначає цю подію, 150-ліття від дня його народження, ми почули що наш Львівський національний університет провів конференцію відзначив цю пам’ять і я хотів би щоб всі знали про те, що і Львівська православна богословська академія силами своїх студентів і викладачів так само відзначили з благословення митрополита Димитрія цю визначну подію, цю визначну постать" - наголосив у своєму слові ректор академії.
Також з трибуни пролунало вітання від благочинного Кам’янка-Буського благочиння протоієрея Михаїла Піха:
"Освіта, я хочу щоб ви завжди пам’ятали, - це є одно із найважливіших початків, і я думаю, що наш деканат завжди дає імпульс і є прикладом для інших деканатів; я думаю, що такі конференції, такі свята, будуть проводитися і в інших деканатах нашої єпархії, адже треба проявляти цей жест любові, адже наш деканат є і співучий, і до всього годний, захистити, любити і любу справу вести подібно до того, як вів її видатний, нині згадуваний, учитель історії, діяч – Михайло Грушевський”.
Голова Кам’янко-Бузької районної Адміністрації та Голова Кам’янко-Бузької районої ради вручили особливі подяки - грамоти почесним гостям-доповідачам за вклад у розвиток освіти районну та села.
Із заключним словом звернувся до учасників Високопреосвященний митрополит Димитрій, подякувавши всім доповідачам і слухачам.
У другій частині конференції були прослухані відомі культурні і релігійні твори, у супроводі чоловічої капели Львівського муніципального хору "Гомін" та парафіяльного хору села Желдець.
print the material