Проповідь ієрея Артемія Бабленюка у неділю 1-шу Великого посту, Торжество Православ’я

Ін. І, 43 – 52
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі брати і сестри!
Слава Ісусу Христу!

Ось і промайнув перший тиждень Великого посту. І сьогодні, як ніколи, потрібно всім нам задуматися, для чого нам піст і в чому його суть та значення.

Піст бере свої початки ще від часу створення перших людей, бо перша заповідь – це саме утримання від плоду. І минулої неділі ми згадували переступ прародичів і катастрофічні наслідки для всього людства. Якщо, той “старозавітній піст” приніс горе і скорботи, то нехай ми в нинішній час сприймемо новозавітній піст, як наше очищення від гріхів. Будемо розуміти, що піст – це утримання від гріха, а також і від його причини.

Дуже часто сучасне суспільство асоціює і ототожнює піст із дієтою, із відмовою від скоромної їжі і водночас забуває про істинну мету посту. От лишень знову згадаймо, що заповідь Божа нашим прабатькам Адаму і Єві була дана для того, щоб завдяки їй вони утверджувалися у Божественній любові. Тобто метою було саме блаженне вічне життя і нічого зайвого.

Так і сьогодні всі зрозуміймо, що кінцем посту – є Світле Христове Воскресіння. Піст – це лишень один із засобів для удосконалення.

Прикладом для нас також слугує і сорокаденний піст Спасителя у пустелі. Тому готуймося до різних випробувань, бо диявол не спить і сьогодні, а буде намагатися звести нас із правдивої дороги. Але ми, воїни Христові, і покладаймо свою надію на Божу силу. Бо якщо ворог людства спокушував Христа, то й, звичайно, всіх, хто є послідовниками Спасителя, буде спокушувати.

У Великий піст ми промовляємо молитву преподобного Єфрема Сиріна, в якій просимо у Бога допомоги для боротьби із людськими недоліками, а саме, щоб Він не дав нам “духа лінивства, безнадійності, владолюбства і пустомовства”. Лінь – це великий гріх і водночас ми його дуже часто не помічаємо. Диявол постійно нас спокушує тим, що стаємо ліниві до молитви, ліниві до певного подвигу, ліниві до будь-якої праці. Святитель Іоан Золотоустий говорить нам премудрі слова: “Роби будь-яку роботу, щоб диявол завжди знаходив тебе зайнятим і не міг приступити до тебе”. Ось це золоте правило повинне в піст, як ніколи, розкритися в нас.

Сьогодні Свята Церква призиває і всіх нас покладати свою надію на Бога. Ми всі бачимо, що відбувається нині в нашій державі і через свою малу віру перестаємо надіятися на Бога. А цього не слід робити. Бо, як здавна говорили в нас: “Без Бога ні до порога”.

Також просимо, щоб Господь не дав нам духа владолюбства. Багато хто із нас у своєму житті зустрічається з тим, що на його плечі поставляють відповідальність бути старшим над іншими. Для цього всім християнам потрібно завжди бачити перед собою земне життя Христа, Який сказав: “Я прийшов, щоб не мені служили, а щоби послужити іншим”. У всьому належить нам виявляти покірність і завжди чути голос близької людини.

І, нарешті, Церква взиває до нас виправитися у гріху пустомовства, або, іншим словом, марнослів’я. Господь сказав нам, що на Страшному Суді ми дамо відповідь за кожне слово. Все той же святитель Іоан Золотоустий сказав так: “Легше заспокоїти дикого коня, ніж свій язик”. Сподіваюся, що кожний із нас згідний із цими словами.

Так тяжко побороти в собі цей дух пустомовства, але через своїх подвижників Церква свідчить всім нам, що це можливо. Саме ті молитвеники, які пропонуються для нас у Великий піст: святитель Григорій Палама, преподобний Іоан Ліствичник, преподобні отці Києво-Печерські та багато інших – всі вони є незмінним прикладом для наслідування. Пам’ять про Бога породжує молитву, а молитва віджене не тільки будь-яке лихе слово, але й злі помисли, які навіюються в наші душі.

Сьогодні, дорогі брати і сестри, Торжество Православ’я. Це свято було встановлено в ІХ столітті після перемоги над іконоборчою єрессю і, звичайно, після перемоги над усіма іншими неправдивими вченнями, які розповсюджувалися в тогочасному християнському світі. Причиною ж усіх єретичних думок було зародження в цих людях, єритиках, саме духа владолюбства. Вони не бажали почути голос Церкви, а були засліпленні своїми мудруваннями. Тому возрадуємося у дусі християнському, що підступи єретиків зруйновано, а віра Православна восторжествувала.

Нехай Всемилостивий Господь допомагає всім нам перейти із чистотою серця всю Святу Чотиридесятницю і зустріти Воскреслого Христа, Якому слава з Отцем і Святим Духом навіки. Амінь.

священик Артемій Бабленюк,
09 березня 2014 року,
Покровський кафедральний собор


print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings