Про Знайдення глави Святого Пророка і Предтечі Іоана

Святе Передання розповідає про те, що після усікновення чесної глави св. Іоана Предтечі нечестива Іродіада не дозволила віддати її на погребіння разом з тілом святого, але, вчинивши наругу над нею, закопала у своєму палаці в «нечистому місці». Тіло ж таємно забрали і поховали ученикі святого. Благочестивій Іоанні, дружині царського домоуправителя Хузи (про неї згадує святий євангелист Лука — Лк. 8, 3) було відомо, де Іродіада закопала чесну главу. Тоді вона тайно взяла святу главу, поклала її у посудину і поховала на горі Єлеонській в одному із маєтків Ірода. Коли до царського палацу дійшли чутки про проповіді Ісуса і про звершуванні Ним чуда, Ірод разом із жінкою Іродіадою пішли перевірити, чи на місці глава Іоана Хрестителя. Не знайшовши її, вони стали думати, що Ісус Христос — це Іоан Предтеча, який воскрес із мертвих. Про це їх заблудження свідчить і Євангеліє (Мф. 14, 2).

На Єлеоні в Спасо-Вознесенському жіночому монастирі, в 1907 році була збудована велика і гарна з вівтарною частиною каплиця Знайдення всечесної глави святого Іоана Хрестителя на пожертви І. Г. Силаєвої, яка довгі роки жила в Єрусалимі. Вона і похована біля південної стіни каплиці. Ця споруда стоїть на тому самому місці де колись у давнину стояв палац Ірода, в чому, між іншим, не сумнівались ані св. Димитрій Ростовський, ані архимандрит Антонін (Капустін), який купив ці землі. У каплиці позначеним є саме те місце, де благочестива Іоанна, дружина Хузи таємно вночі поклала голову святого предтечі в особливу глиняну посудину і заховала її на горі Єлеонській.

Через багато років маєток Ірода перейшов у володіння благочестивого вельможі Інокентія, який розпочав зводити там храм. Коли копали рів для фундаментів, то було знайдено посудину з чесною главою Іоана Предтечі. Інокентій дізнався про велич святині із-за благодатних знамень, які відходили від неї. Так відбулося Перше знайдення глави. Інокентій зберігав її з великим благоговінням, але перед своєю смертю, боячись, що святиня може бути знеславлена невірними, він знову заховав її у тому самому місці, де і знайшов. Після його кончини храм занепав і розвалився.

Каплиця Знайдення на Єлеоні сьогодні з інціативи настоятельки монастиря ігумені Мойсеї реставрована і заново розписана, в чому міг переконатися автор цього допису.

Місце знайдення всечесної глави святого пророка Божого являє собою нішу у підлозі, яка викладена кольоровою плиткою геометричного малюнку. Вона захищена легенькою металевою огорожею з іконою Знайдення глави святого Іоана Хрестителя. Кожний, хто заходить у каплицю, стає на коліна, щоб приложитися до цього святого місця, сумуючи про людину, яка закликала всіх до покаяння і смирення. Кожного року 24 лютого/9 березня (а цього високосного 8 березня), у день Першого і Другого знайдення глави святого, на Єлеоні у Спасо-Вознесенському жіночому монастирі у каплиці ранком розпочинається служба з євангельського читання і співу тропаря, а закінчується величанням на честь смиренного пророка Божого: «Величаємо тебе, Хрестителю Спасів Іоане, і шануємо всі чесної твоєї глави знайдення».

Артем Лебединський
спеціально для "Град Лева"




Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування