СЛУХАЛИ:
Пропозицію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про необхідність подальшого удосконалення церковного календаря у відповідності до практики Помісних Православних Церков, створення нових молитовних та богослужбових чинів відповідно до сучасних потреб Церкви.
ДОВІДКА:
До Київської Патріархії надходять звернення архієреїв та духовенства з приводу потреби подальшого вдосконалення Православного церковного календаря УПЦ Київського Патріархату у відповідності до практики Помісних Церков, а також пропозиції щодо створення нових молитовних та богослужбових чинів, які би задовольняли потреби Церкви в них.
УХВАЛИЛИ:
1. З метою вивчення, узагальнення і внесення на розгляд Священного Синоду пропозицій щодо подальшого удосконалення Православного церковного календаря УПЦ Київського Патріархату, підготовки нових молитовних та богослужбових чинів відповідно до сучасних потреб Церкви утворити Богослужбово-календарну комісію як тимчасовий робочий орган.
2. Затвердити персональний склад Богослужбово-календарної комісії:
1) Патріарший намісник Преосвященний Епіфаній, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський, ректор Київської православної богословської академії, доктор наук з богослів’я, професор – голова Комісії;
2) Преосвященний Димитрій, митрополит Львівський і Сокальський, голова Інституту церковної історії, доктор церковно-історичних наук, доцент;
3) Преосвященний Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський, секретар Священного Синоду, кандидат богослів’я, доцент;
4) протоієрей Олександр Трофимлюк, голова Видавничого управління УПЦ Київського Патріархату, перший проректор Київської православної богословської академії, доктор наук з богослів’я, професор – заступник голови;
5) протоієрей Микола Капітула, викладач кафедри церковно-практичних дисциплін Рівненської духовної семінарії;
6) Мирончук Олександр Якович, декан богословського факультету Київської православної богословської академії, кандидат наук з богослів’я, кандидат філологічних наук, доцент;
7) Матвієнко Вероніка Василівна, старший викладач кафедри церковно-історичних і практичних дисциплін Київської православної богословської академії, регент патріаршого хору Володимирського кафедрального собору міста Києва.
3. Дозволити голові Комісії залучати до її роботи необхідних спеціалістів.
4. Закликати єпископат, духовенство та мирян Української Православної Церкви Київського Патріархату направляти свої пропозиції до Комісії.
5. Опрацьовані пропозиції, підготовлені матеріали та проекти Голова Комісії через Патріарха Київського і всієї Руси-України вносить на розгляд і затвердження Священного Синоду.
СЛУХАЛИ:
Доповідь Преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, представника Київської Патріархії у Верховній Раді України, про розгляд Верховною Радою України законопроектів, які стосуються діяльності релігійних організацій.
ДОВІДКА:
На розгляді у Верховній Раді України перебуває низка проектів законів, які безпосередньо стосуються діяльності релігійних організацій в Україні.
Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (щодо зміни релігійними громадами підлеглості) (реєстраційний номер 4128) передбачає законодавче упорядкування способу реалізації вже визначеного законодавством права релігійних громад на вільний вибір центру свого підпорядкування та зміни такого підпорядкування, встановлює процедуру визначення релігійною громадою зміни своєї юрисдикції.
Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо назви релігійних організацій (об'єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України (реєстраційний номер 5309) передбачає встановлення для релігійних організацій, керівний центр яких знаходиться у державі-агресорі, зобов’язання у своїй повній юридичній назві відтворювати назву тієї релігійної організації, до складу якої вони входять.
Проект Закону про особливий статус релігійних організацій, керівні центри яких знаходяться в державі, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором (реєстраційний номер 4511) передбачає встановлення особливих зобов’язань та контролю з боку держави для релігійних організацій, керівні центри яких знаходяться в державі-агресорі.
Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо неприбуткового статусу релігійних організацій та включення їх до Реєстру неприбуткових установ та організацій (реєстраційний номер 6696) передбачає скасування необхідності повної перереєстрації статутів релігійних організацій при збереженні зобов’язань, які накладаються на них законодавством як на неприбуткові організації.
Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (щодо оформлення документів релігійних організацій), (реєстраційний номер 6642) передбачає скасування обов’язку нотаріального посвідчення статутів і протоколів загальних зборів, як зайвої проміжної ланки процесу реєстрації релігійних організацій.
Вказані проекти законів розглянуті відповідними Комітетами Верховної Ради України та внесені на розгляд сесії парламенту. Законопроекти №6696 та №6642 також підтримані Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій.
УХВАЛИЛИ:
1. Ще раз засвідчити підтримку Української Православної Церкви Київського Патріархату пропозицій, викладених у законопроектах №4128, №5309, №6642 та №6696. Просити Голову Верховної Ради України Андрія Парубія про внесення цих законопроектів на розгляд сесії парламенту, а народних депутатів просити підтримати вказані законопроекти з можливим урахуванням слушних пропозицій щодо їх удосконалення.
2. Враховуючи, що можливе запровадження особливого державного контролю за діяльністю релігійних організацій з керівним центром у державі-агресорі, як це передбачене законопроектом №4511, може послужити прецедентом втручання держави у внутрішнє життя усіх релігійних організацій, зважаючи на обґрунтовану критику такого нововведення, в тому числі з боку Президента України Петра Порошенка, беручи до уваги, що законопроект №5309 торкається тієї ж тематики, але не зачіпає фундаментального принципу невтручання держави у внутрішнє життя релігійних організацій – просити авторів законопроекту №4511 відкликати його з розгляду.
3. Доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету від імені Священного Синоду звернутися з відповідними листами до Голови Верховної Ради Андрія Парубія та народних депутатів України.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, голови Управління зовнішніх церковних зв’язків, виконуючого обов’язки Екзарха Європи, про візит до м. Магага, Іспанія.
ДОВІДКА:
3 вересня 2017 р., у 13-у неділю після П'ятидесятниці, Преосвященний архієпископ Іларіон очолив Божественну літургію у храмі Вознесіння Господнього у місті Малага, що знаходиться на півдні Іспанії.
За богослужінням йому співслужили заступник голови УЗЦЗ архімандрит Кіріон (Інасарідзе), голова місійного відділу при УЗЦЗ, настоятель парафії ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» м. Києва протоієрей Валерій Семанцо та настоятель парафії Вознесіння Господнього у місті Малага протоієрей Тарас Аннюк.
За богослужінням молився Генеральний консул України в Малазі Артем Воробйов з дружиною, співробітники Консульства та представники української громади.
7 вересня делегація Київського Патріархату та настоятель парафії Вознесіння Господнього у місті Малага протоієрей Тарас Аннюк відвідали Консульство України в Малазі, де зустрілася з керівником Консульства паном Артемом Воробйовим.
УХВАЛИЛИ:
Повідомлення взяти до відома. Висловити задоволення з приводу подальшого розвитку парафій Київського Патріархату в Іспанії.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, голови Управління зовнішніх церковних зв’язків, виконуючого обов’язки Екзарха Європи, про візит до м. Кройцлінґен, Швейцарія та м. Страсбург, Франція.
ДОВІДКА:
17 вересня 2017 р., в 15-у неділю після П'ятидесятниці, Преосвященний архієпископ Іларіон відвідав новоутворену Свято-Троїцьку парафію міста Кройцлінґен, Швейцарія, де звершив першу Божественну літургію.
За богослужінням йому співслужили заступник голови УЗЦЗ архімандрит Кіріон (Інасарідзе), настоятель парафії священик Елайджа (Ілля) Морган та священик Андрій Тищенко.
По завершенні літургії владика Іларіон поспілкувався з громадою, до складу якої входять як українці, так і швейцарці.
18 вересня у Постійному представництві України при Раді Європи у м. Страсбург, Франція, делегація Київського Патріархату зустрілася з Постійним представником України при Раді Європи паном Дмитром Кулебою.
Голова УЗЦЗ інформував дипломата про діяльність Української Православної Церкви Київського Патріархату закордоном, зокрема у Європі, розповів про завдання і мету створення Екзархату в Європі, наголосивши на важливості духовної опіки православних українців та представництва Київського Патріархату в різних європейських інституціях.
УХВАЛИЛИ:
Повідомлення взяти до відома. Висловити задоволення з приводу початку діяльності парафії Київського Патріархату в Швейцарії.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, голови Управління зовнішніх церковних зв’язків про візит до м. Чікаго, Іллінойс, США.
ДОВІДКА:
З 29 вересня по 3 жовтня 2017 року тривав візит делегації Київського Патріархату в складі Преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, Преосвященного Нестора, архієпископа Тернопільського і Кременецького, та архімандрита Кіріона (Інасарідзе), заступника голови УЗЦЗ, до м. Чікаго, Іллінойс, США.
30 вересня, у суботу після Воздвиження, день пам'яті мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії, на запрошення секретаря Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США і Канаді протоієрея Віктора Полярного та голови парафіяльної Управи Івана Яреська, делегація відвідала парафію на честь святого апостола Андрія Первозваного в околиці Чікаго, у м. Блумінґдейл, Іллінойс, де відслужили панахиду біля пам’ятників героям Небесної сотні та жертвам Голодомору.
Того ж дня Преосвященні владика Іларіон та владика Нестор були запрошені на популярне серед української діаспори радіо «Юкі Драйв».
1 жовтня, в 17-у неділю після П’ятидесятниці, після Воздвиження, на запрошення настоятеля парафії Святої Софії у місті Чикаго, Іллінойс, протоієрея Олексія Касперука та голови парафіяльної Управи Віктора Войтихова Преосвященні архієпископ Іларіон та архієпископ Нестор звершили чин освячення нового іконостасу та Божественну літургію у храмі Святої Софії.
За богослужінням архієреям співслужили архімандрит Кіріон (Інасарідзе), настоятель парафії протоієрей Олексій Касперук та запрошене духовенство.
2 жовтня Преосвященний архієпископ Нестор взяв участь у програмі Українського незалежного радіо в Чикаго. Того ж дня делегація відбула до України.
УХВАЛИЛИ:
Повідомлення взяти до відома. Висловити подяку духовенству і вірним Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США і Канаді за організацію та проведення візиту.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, Представника Київського Патріархату при Європейських інституціях, про робочі поїздки у серпні-жовтні 2017 р.
ДОВІДКА:
Виконуючи свої обов’язки Представника Київського Патріархату при Європейських інституціях Преосвященний архієпископ Євстратій протягом серпня-жовтня 2017 р. здійснив три робочих візити.
1. Візит до Європейських інституцій (м. Брюссель, Бельгія)
29 по 31 серпня 2017 р. під час робочого візиту до м. Брюссель (Бельгія) відбулися зустрічі Преосвященного архієпископа Євстратія з релігійними діячами та депутатами Європейського Парламенту. Серед іншого на зустрічах обговорювалися питання підготовки майбутніх спільних заходів, поточна ситуація у міжконфесійних відносинах в Україні.
Також архієпископ Євстратій мав зустріч з Послом України у Королівстві Бельгія та Постійним представником при ЄС паном Миколою Точицьким.
2. Участь у конференції ОБСЄ з питань прав людини (м. Варшава, Польща)
13-16 вересня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Філарета архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій відвідав м. Варшаву, де взяв участь у щорічній конференції Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ), організованій Офісом демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ на тему захисту прав людини, зокрема права на свободу совісті та віросповідання.
Під час засідань конференції архієпископ Євстратій мав три виступи, які у вигляді документів були офіційно опубліковані на сайті конференції. У своїх виступах він торкнувся питань порушення прав релігійних громад у Російській Федерації та на окупованих нею територіях України, спростовував неправдиві звинувачення на адресу УПЦ Київського Патріархату з боку представників російських організацій, зокрема Московського Патріархату, закликав до припинення політики дифамації та дискримінації, яку систематично здійснює проти УПЦ КП Московський Патріархат.
3. Візит до Ради Європи (м. Страсбург, Франція)
10-12 жовтня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Філарета архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій відвідав м. Страсбург (Франція), де взяв участь у низці заходів та провів зустрічі у Раді Європи.
Зокрема він був присутній на виступі Президента України П. Порошенка на засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи та на урочистому відкритті за участі глави держави пам’ятної зірки, присвяченої героям Небесної сотні.
Також він взяв участь у заходах, організованих у Раді Європи з нагоди 500-ліття Реформації, та провів низку зустрічей.
УХВАЛИЛИ:
1. Повідомлення взяти до відома. Вважати корисним подальший розвиток співпраці з Європейськими інституціями.
2. Висловити подяку українським дипломатам в Бельгії, Польщі та Франції, усім іншим організаціям і особам, які сприяли у проведенні закордонних візитів Представника Київського Патріархату при Європейських інституціях в серпні-жовтні 2017 р.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про проведення у Києві 18-19 вересня 2017 р. міжнародної конференції «Роль релігії в європейській інтеграції – з перспективи України та Європейського Союзу».
ДОВІДКА:
18-19 вересня 2017 р. у Києві відбулася міжнародна конференція «Роль релігії в європейській інтеграції – з перспективи України та Європейського Союзу», організатором якої виступила група Європейської народної партії у Європейському Парламенті у співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій, Київським Патріархатом, Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні, Міністерством закордонних справ України.
На адресу конференції надіслав вітання Президент України, яке зачитав заступник голови Адміністрації Президента України Ростислав Павленко. Також вітання надіслала перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко. Співголова Комітету парламентської асоціації Україна–ЄС депутат Європарламенту Даріуш Росаті та голова Комітету Верховної Радиу України з питань культури і духовності Микола Княжицький особисто привітали зібрання. Від імені Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій присутніх привітав Головуючий шейх Ахмед Тамім, голова Духовного управління мусульман України.
Позицію Київського Патріархату представили Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет та архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій.
В дискусії взяли участь депутати Європарламенту та Верховної Ради України, українські та європейські релігійні діячі, серед яких Генеральний секретар Конференції Європейських Церков священик Іса Хейккі Хуттунен (Фінляндська Автономна Православна Церква, Константинопольський Патріархат) та Генеральний секретар Комісії католицьких єпископатів Європейського Співтовариства (COMECE) священик Олівер Покільйон.
Учасники конференції розмірковували про сутність європейських цінностей і засадничих принципів, про роль релігії в суспільному житті, про духовне і соціальне служіння українських церков мігрантам, про важливість забезпечення свободи релігії та вираження поглядів у процесі протидії дискримінації, про важливість захисту сім’ї та шлюбу як основи суспільства, тощо.
В рамках конференції для її учасників 18 вересня ввечері Святійший Патріарх Філарет провів урочисте прийняття в стінах Київської православної богословської академії.
УХВАЛИЛИ:
1. Повідомлення взяти до відома, висловивши від імені Священного Синоду подяку всім організаторам та учасникам конференції.
2. Враховуючи процес європейської інтеграції, який відбувається в Україні, вважати корисним подальше проведення конференцій та інших заходів, присвячених осмисленню значення та ролі Церкви, християнської та релігійної традиції в історії та сьогоденні Європи.
СЛУХАЛИ:
Прохання Преосвященного Паїсія, єпископа Житомирського і Овруцького, про внесення змін до Статуту монастиря у Житомирській єпархії в частині назви та юридичної адреси.
УХВАЛИЛИ:
Благословити змінити у Статуті назву релігійної організації «Свято-Успенський жіночій монастир Житомирської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату» на назву: релігійна організація «Чоловічий монастир преподобного Паїсія Величковського, смт. Хорошів, Хорошівського району, Житомирської області, Житомирської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату» та зареєструвати його за новою юридичною адресою: 12100, Житомирська область, Хорошівський район, смт. Хорошів, вул. Ватутіна, 50.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Димитрія, митрополита Львівського і Сокальського, про підсумки роботи комісії, яка вивчала діяльність протоієрея Василя Курилика, клірика Чернівецької єпархії, звинуваченого у розповсюдженні неправдивого релігійного вчення.
ДОВІДКА:
25 вересня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета комісія у складі Преосвященного Димитрія, митрополита Львівського і Сокальського, та Преосвященного Нестора, архієпископа Тернопільського і Кременецького, у м. Чернівці проводила дослідження обставин діяльності протоієрея Василя Курилика, настоятеля парафії у с. Біла Кіцманського району Чернівецької області, звинуваченого у розповсюдженні та підтримці неправдивого релігійного вчення пара-релігійної організації «Аллатра», засудженого рішенням Священного Синоду (Журнал №12 засідання Священного Синоду від 13 травня 2017 р.).
Під час роботи комісія переконалася в тому що протоієрей Василь Курилик дійсно сприяв у розповсюдженні вчення та брав участь у діяльності організації «Аллатра». Не маючи повноцінної духовної освіти протоієрей Василь Курилик не зміг критично оцінити це вчення як неправославне і нехристиянське. На братні напоумлення Преосвященного Данила, митрополита Чернівецького і Буковинського, та духовенства Чернівецької єпархії протоієрей Василь Курилик не реагував належним чином, що призвело до конфлікту.
Разом з тим протоієрей Василь Курилик у присутності комісії усно та у своїх письмових поясненнях стверджує, що приймає рішення Священного Синоду щодо засудження вчення пара-релігійної організації «Аллатра» та не бере участі в її діяльності.
УХВАЛИЛИ:
1. Враховуючи встановлені факти заборонити протоієрея Василя Курилика, клірика Чернівецької єпархії, у священнослужінні.
2. Зважаючи на відсутність повноцінної богословської освіти, що стало причиною сприйняття неправдивого і нехристиянського вчення, зобов’язати протоієрея Василя Курилика пройти курс навчання у Київській православній богословській академії. Після отримання ним богословської освіти мати судження про зняття з нього заборони у священнослужінні.
ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ
МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ
МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ
МИТРОПОЛИТ БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ
МИТРОПОЛИТ ЧЕРКАСЬКИЙ І ЧИГИРИНСЬКИЙ ІОАН
АРХІЄПИСКОП ДОНЕЦЬКИЙ І МАРІУПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ
АРХІЄПИСКОП РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ІЛАРІОН
АРХІЄПИСКОП ЧЕРНІГІВСЬКИЙ І НІЖИНСЬКИЙ ЄВСТРАТІЙ
АРХІЄПИСКОП ВИШГОРОДСЬКИЙ АГАПІТ
АРХІЄПИСКОП ВІННИЦЬКИЙ І БРАЦЛАВСЬКИЙ МИХАЇЛ