''Перш за все, слiд усвiдомити, що таке пiст'', - інтерв'ю проректора ЛПБА прот. Михаїла Сивака для газети ''Експрес''

– Отче, з якого часу вiдомий Великий пiст? Скiльки часу тривали першi пости?

– Великий передпасхальний пiст вiдомий ще з апостольських часiв. Хоч спершу вiруючi у рiзних мiсцевостях по своєму дотримувались посту перед Пасхою. Першi пости тривали кiлька днiв чи тиждень. Однак в епоху Вселенських Соборiв Свята Чотиридесятниця стала загальною i обов'язковою для всiх. Про це, зокрема, свiдчить 56-те правило Шостого Вселенського собору, який вiдбувся у 680 роцi.

Давнi церковнi письменники – Iполит, Тертулiан, Єпифанiй, Августин – стверджували, що апостоли встановили сорокаденний пiст перед Пасхою, наслiдуючи приклади Мойсея, пророка Iллi i самого Господа Iсуса Христа, який постив сорок днiв у пустелi.

– Як називаються недiлi Великого посту?

– У першу недiлю Великого посту звершується так зване "Торжество православ'я", встановлене царицею Феодорою у 842 роцi в пам'ять про вiдновлення пошанування святих iкон.

У другий тиждень звершується пам'ять святого Григорiя Палами, який навчав, що за подвиг посту i молитви Господь осяює вiруючих благодатним свiтлом, яким сяяв Господь на Фаворi.

Третя надiля є Хрестопоклiнною – Церква особливо пошановує хрест, як символ страждань Христових.

У четверту недiлю святкується пам'ять святого Iоана Лiствичника, який написав твiр, де показав сходинки добрих дiянь (у виглядi схiдцiв, або лiствицi), якi ведуть нас до Престолу Божого.

У п'ятий тиждень Великого посту звершується богослужiння в пам'ять преподобної Марiї Єгипетської, яка є взiрцем справжнього покаяння.

Шоста недiля Великого посту є великим двунадесятим святом – коли згадуємо урочистий вхiд Господнiй у Єрусалим (Вербна недiля).

Пiсля цього починається Страсний тиждень, який не входить до Великого посту.

– Якi днi в час посту є заупокiйними? Як правильно поводитись християнину у цей час?

– Великий пiст – це не лише час духовних подвигiв, але й перiод посиленої молитви за спочилих. Згiдно з церковним уставом, поминальними днями протягом Чотиридесятницi є суботи. Однак, у храмах, в яких служать щоденно, заупокiйнi лiтiї -- короткi поминальнi молитвослiв'я чи панахиди – можуть звершуватися i в iншi днi, вiдповiдно до мiсцевої практики.

– Як правильно дотримуватись посту?

– Перш за все, слiд усвiдомити, що таке пiст. Адже дуже багато людей сприймають його, як свого роду, церковну дiєту, засiб схуднення, чи щось подiбне. Однак пiст, у християнському розумiннi, це певний перiод часу, коли людина посилено намагається боротися зi своїми грiхами й пристрастями. У цей час ми вiдмовляємося вiд їжi тваринного походження (м'яса, молочних продуктiв, яєць) для того, щоб з однiєї сторони наш органiзм був бiльш пiддатливим для самоопанування, а з другої – ми тренуємо свою волю, бо вiдмовившись вiд меншого (їжi) ми зможемо вiдмовитися вiд тяжчого (грiхiв). Цiль Великого посту – це виявлення у собi грiхiв i боротьба з ними. Тому дуже важливо у час посту приступити до Таїнства сповiдi.

– Хто може не дотримуватись посту?

– Духовної його складової слiд дотримуватись усiх вiруючим християнам – в значеннi духовної боротьби з собою, зi своїми грiхами й пристрастями. Що стосується саме стримання у їжi, то тут необхiдна розумна межа, яку людина визначає, вiдповiдно до стану свого органiзму.

Олена Ковальська




print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings