– Отче, з якого часу вiдомий Великий пiст? Скiльки часу тривали першi пости?
– Великий передпасхальний пiст вiдомий ще з апостольських часiв. Хоч спершу вiруючi у рiзних мiсцевостях по своєму дотримувались посту перед Пасхою. Першi пости тривали кiлька днiв чи тиждень. Однак в епоху Вселенських Соборiв Свята Чотиридесятниця стала загальною i обов'язковою для всiх. Про це, зокрема, свiдчить 56-те правило Шостого Вселенського собору, який вiдбувся у 680 роцi.
Давнi церковнi письменники – Iполит, Тертулiан, Єпифанiй, Августин – стверджували, що апостоли встановили сорокаденний пiст перед Пасхою, наслiдуючи приклади Мойсея, пророка Iллi i самого Господа Iсуса Христа, який постив сорок днiв у пустелi.
– Як називаються недiлi Великого посту?
– У першу недiлю Великого посту звершується так зване "Торжество православ'я", встановлене царицею Феодорою у 842 роцi в пам'ять про вiдновлення пошанування святих iкон.
У другий тиждень звершується пам'ять святого Григорiя Палами, який навчав, що за подвиг посту i молитви Господь осяює вiруючих благодатним свiтлом, яким сяяв Господь на Фаворi.
Третя надiля є Хрестопоклiнною – Церква особливо пошановує хрест, як символ страждань Христових.
У четверту недiлю святкується пам'ять святого Iоана Лiствичника, який написав твiр, де показав сходинки добрих дiянь (у виглядi схiдцiв, або лiствицi), якi ведуть нас до Престолу Божого.
У п'ятий тиждень Великого посту звершується богослужiння в пам'ять преподобної Марiї Єгипетської, яка є взiрцем справжнього покаяння.
Шоста недiля Великого посту є великим двунадесятим святом – коли згадуємо урочистий вхiд Господнiй у Єрусалим (Вербна недiля).
Пiсля цього починається Страсний тиждень, який не входить до Великого посту.
– Якi днi в час посту є заупокiйними? Як правильно поводитись християнину у цей час?
– Великий пiст – це не лише час духовних подвигiв, але й перiод посиленої молитви за спочилих. Згiдно з церковним уставом, поминальними днями протягом Чотиридесятницi є суботи. Однак, у храмах, в яких служать щоденно, заупокiйнi лiтiї -- короткi поминальнi молитвослiв'я чи панахиди – можуть звершуватися i в iншi днi, вiдповiдно до мiсцевої практики.
– Як правильно дотримуватись посту?
– Перш за все, слiд усвiдомити, що таке пiст. Адже дуже багато людей сприймають його, як свого роду, церковну дiєту, засiб схуднення, чи щось подiбне. Однак пiст, у християнському розумiннi, це певний перiод часу, коли людина посилено намагається боротися зi своїми грiхами й пристрастями. У цей час ми вiдмовляємося вiд їжi тваринного походження (м'яса, молочних продуктiв, яєць) для того, щоб з однiєї сторони наш органiзм був бiльш пiддатливим для самоопанування, а з другої – ми тренуємо свою волю, бо вiдмовившись вiд меншого (їжi) ми зможемо вiдмовитися вiд тяжчого (грiхiв). Цiль Великого посту – це виявлення у собi грiхiв i боротьба з ними. Тому дуже важливо у час посту приступити до Таїнства сповiдi.
– Хто може не дотримуватись посту?
– Духовної його складової слiд дотримуватись усiх вiруючим християнам – в значеннi духовної боротьби з собою, зi своїми грiхами й пристрастями. Що стосується саме стримання у їжi, то тут необхiдна розумна межа, яку людина визначає, вiдповiдно до стану свого органiзму.
Олена Ковальська