15 березня 2019 року в Залі засідань Львівського єпархіального управління відбулася чергова лекція зі Священного Писання в рамках Львівських братських студій, що діють при Покровському кафедральному соборі м. Львова.
Лекція була присвячена темі: "Великий Піст. Наша дорога до Пасхи".
Лектором виступив головний редактор єпархіальної православної інтернет-радіостанції "Град Лева" протоієрей Віктор Кайда.
Окрім того другим запрошеним лектором був сотрудник Свято-Покровського храму на Левандівці отець Володимир Ведміцький.
Отець Віктор разом з аудиторією слухачів наголосив на важливості постановки питання “що ж таке є Великий піст у нашому житті і як правильно його дотримуватися?”.
Важливо розуміти, що їжа і справді є важливою складовою посту, але не потрібно її ставити на перше місце. В піст - їжа має бути різноманітною, але водночас простою. Піст - це, насамперед, духовне очищення. "У Великий піст потрібно кожному із нас утримуватися від розваг, максимально зосереджувати свій розум на духовному єстві, уникати дратівливості, образ, злості і засуджень".
У Великий піст церквою заборонено вінчатися, а сімейним подружжям рекомендується стримуватись від плотських утіх.
Традиційно піст триває 48 днів, а не 40 як багато вважає.
- свята Чотиридесятниця (40 днів);
- Субота Лазерева (6 седмиця Великого посту);
- Вхід Господній у Єрусалим (Вербна неділя);
- Страсна седмиця (Останній тиждень перед Великоднем, Світлим Христовим Воскресінням).
Страсний тиждень, седмицю, доцільно називати Великою, оскільки у кожному дні закладено велике символічне значення:
Великий понеділок - церква згадує старозавітного патріарха Йосифа, якого заздрісні брати продали в Єгипет за 20 срібняків, сказавши батькові, що його розірвали дикі звірі. Поміркований і великодушний Йосиф розглядається як праобраз зрадженого за 30 срібняків Христа.
Великий вівторок – згадують, як Христос навчав у храмі Єрусалимському і народ вважав Його пророком, а первосвященики та старійшини хотіли напасти на Нього, але не наважувалися.
Велика середа – день віддання Ісуса на страждання і смерть. У цей день особливо згадується одна євангельська подія: коли рада первосвящеників і книжників вже вирішила взяти Христа хитрістю і вбити Його, в селищі Віфанія у домі Симона прокаженого, де зупинився в ніч на середу Ісус, одна “грішниця” вилила дорогоцінне миро на Його голову. Тим самим, як сказав Христос, вона приготувала Його до поховання. Тут же в душі Юди народився злочинний намір видати беззаконній раді свого Вчителя.
Великий четвер – страшна ніч в Гефсиманському саду в очікуванні смерті, зрада Юди і засудження Господа на смерть.
Велика п’ятниця – у цей день ми згадуємо поховання Христа Спасителя, його покладення у Гріб.
Велика субота - цей день ще називається днем тиші: земля завмирає в очікуванні дива Воскресіння.
Підсумовуючи першу частину зустрічі ми дійшли до таких висновків:
- Великий піст - найважливіший і найдавніший з усіх багатоденних постів;
- Великий піст - це час молитви і покаяння;
- Великий піст - це час достойної сповіді та причастя за скоєні свої гріхів;
- Великий піст - це наша десятина Богові.
Блаженний той, хто має тверду рішучість розбивати об камінь віри погані думки і бажання тоді, коли вони ледь-ледь зародилися (тобто перебувають немов у стані немовляти), перш ніж вони виростуть у злі діла і звички.
У другій половині зустрічі, традиційно, її учасники мали змогу поставити питання лекторам на тему прослуханої лекції чи будь-якої актуальної для них духовної проблеми.
Зазначимо, метою таких духовних зустрічей-бесід і лекцій є глибше ознайомлення воцерковлених християн із церковною історією, основами християнського богослів'я, більш ґрунтовне вивчення Біблії. Окрім того подібні лекції мають на меті допомогти тим людям, які роблять лише перші кроки в християнстві.
Зустрічі проводяться щоп'ятниці за адресою м. Львів, вул. Грушевського, 2.
Контактний телефон для охочих приєднатися до аудиторії слухачів Львівських братських студій - 096 450 4000 (Марія).