Проповідь Високопреосвященного митрополита Димитрія в день свята Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Всечесні отці!

Всечесний отче-настоятелю!

Дорогі у Христі брати і сестри!

Перш за все подякуймо Богові, що сьогодні мали можливість у цей прекрасний сонячний день звершити соборно Божественну Літургію і принести Святу Євхаристію!

Я хотів би привітати вас із престольним святом вашого храму, освяченого на честь Різдва Пресвятої Богородиці - одного з найбільших дванадесятих свят. Саме Різдво Пресвятої Богородиці відкриває нам церковний індикт найбільших Господських і Богородичних свят цілого року. Якщо ви звернули увагу, то церковне новоліття за новим стилем починається 14 вересня, і перше свято з числа дванадцяти найбільших, яке зустрічаємо ми в новому церковному році - це Різдво Пресвятої Богородиці. А завершується церковний рік також Богородичним святом - Успіням Божої Матері. Ось так, за промислом Божим, весь рік ми ніби проживаємо із Пресвятою Богородицею, під покровом Матері Божої.

Сьогодні ми прославляємо народження Божої Матері і в тропарі свята співаємо: Різдво Твоє, Богородице Діво, радість звістило всій вселенній. Що це за радість? Радість майбутнього сповнення обітниці Божої, домобудівництва Божого, звершення відвічної ради Божої про наше спасіння, адже Саме Діві Марії було визначено народити в тілі відвічне Слово Отця - Сина Божого.

Церковне передання розповідає, що праведній Анні явився архангел Гавриїл, цей вісник таїн Божих, і сповістив, що вона народить доньку - довгоочікуване дитя, тому що, як ви знаєте, батьки Божої Матері були вже похилого віку і дуже довго чекали це дитятко.

Тож сьогодні є велика радість на небесах і на землі. Недаремно сьогодні святкується престіл нашого головного храму - кафедрального собору святої Софії - Премудрості Божої в м. Києві. У цей день встановлено шанування багатьох чудотворних Богородичних ікон, серед яких найголовніша - ікона Софії - Премудрості Божої. Ось тому ця ікона має безпосереднє відношення до свята Різдва Пресвятої Богородиці. Святий Ігнатій Богоносець, святий Амвросій Медіоланський, блаженний Августин хоч і відносили значення Премудрості Божої до Сина Божого, проте в іншому місці той же Ігнатій Богоносець каже, що не помилимось, якщо Софією, Премудрістю Божою, назвемо і Божу Матір. Тому на цій намісній іконі у вівтарі Свято-Софіївського собору, Софії Київської, і зображена постать Матері Божої з піднесеними у молитві руками.

Також на іконі Софії - Премудрості Божої зображені сім стовпів, що є відображенням Соломонової алегорії з Книги Притч: премудрість збудувала собі дім, витесала сім стовпів його (Притч. 9:1). І ось на цій іконі зображено Божу Матір, яка породила єдинородного Сина Божого в тілі - відвічну Мудрість Отця. У верхній частині зображений Бог Отець, з уст Якого виринають слова: це Я утвердив стовпи її. І промені від Духа Святого, що сходить від Отця осяюють голову Божої Матері, що символізує непорочне зачаття Христа Бога від Духа Святого. По боках на хмарах зображені сім ангелів, яких ми, звичайно, повинні знати поіменно: Михаїл, Гавриїл, Уриїл, Рафаїл, Селафіїл, Ієгудиїл, Варахаїл. Ці ангели згадуються в текстах Старого Завіту, а також у церковному переданні. І ось обабіч з правого і лівого боку від Богородиці на східцях амвону, що символізує земну Церкву, зображено святих праотців і пророків: Мойсея, Аарона, Давида, пророків Ісаю, Ієремію, Ізекіїла, Даниїла. Усі вони тримають у руках певні провидчі, пророчі предмети, що стосуються Пресвятої Богородиці: Аарон - розквітлий жезл, пророк Ісая - сувій зі словами: ось, Ді­ва в утробі прийме і народить Сина, і наречуть ім’я Йому: Еммануїл (Іс. 7:14), цар Давид - ковчег Завіту…

Коли ви будете в Києві, обов’язково прийдіть до Святої Софії і з лівого боку поклоніться цій іконі Софії - Премудрості Божої, тому що вона для вас має особливе значення, бо напряму пов’язана зі святом Різдва Пресвятої Богородиці - престольним святом вашого храму.

Як можливо ви знаєте, найбільший храм Софії - Премудрості Божої був побудований Юстиніаном Великим в Костантинополі в 532 році. Розповідається, що ангел з’явився Юстиніану Великому і сам вказав на місце, де має бути збудований собор. Була велика проблема і суперечка, як назвати найбільший храм вселенної. І ось одному отроку, який знаходився біля будівничих, явився той самий ангел і сказав: нехай уста твої промолять назву: “Свята Софія - Премудрість Божа”.

Наші князі-просвітителі Русі Володимир Великий, Ярослав Мудрий, безумовно, цю Премудрість Божу, просвітивши нею весь наш люд, перенесли до Києва. І в Києві ця Премудрість Божа утвердила найвеличніший храм. Тому сьогодні, мені здається, є велике свято всієї нашої української землі.

У цей день і ми, дорогі кам’янчани, звершуємо особливе шанування іконі, яка знаходиться на горному місці вашого храму, в центральній абсиді, - це Кам’янка-Струмиловська ікона Божої Матері. Ось ми призабули, а наші предки цю ікону дуже шанували. Якщо хтось вивчав історію української Церкви, то можливо чув про такого великого проповідника і письменника Іоаникія Галятовського. Так ось він у другій половині вісімнадцятого століття у своїй найбільшій книзі про чудотворні ікони Божої Матері згадує цю ікону, вашу ікону, і про чуда, які були звершені перед нею. Він зауважує, що до цієї ікони приходило багато народу і називає її чудотворною іконою галицької української землі. І я вважаю, що дуже важливо відновити належне шанування цієї ікони, цієї великої святині, повернути ті часи, коли сбди приходив віруючий люд і отримував благодатну допомогу від Пресвятої Владичиці неба і землі.

Я хотів би, щоби ви поглянули зараз на цей образ уважно: Божа Матір на одній руці тримає Богонемовля Ісуса, а другою вказує на Свого Сина. Це особливе зображення Божої Матері що має назву “Одигитрія”, тобто “Провідниця”, Та, Що вказує шлях. І ось сьогодні у вашому храмі присутня ще одна ікона Божої Матері - Львівська “Одигитрія”, - велика святиня нашої землі. На ній ми так само бачимо Божу Матір, Яка вказує рукою на Свого Сина, немов промовляючи через цей образ: ось ваша дорога, ось ваш путь, істина та життя, ось Я Провідниця, Яка наставить вас на шлях спасіння. Пресвята Богородиця немовби продовжує слова Бога Отця: Цей є Син Мій Улюблений, в Якому Моє благовоління; Його слухайте (Мф. 17:5).

Зараз ми, дорогі брати і сестри, звершимо хресний хід із Львівської іконою Божої Матері “Одигитрія”, звершимо особливе моління перед цією іконою, щоби Пресвята Богородиця, прославлена через Сина Свого, завжди вказувала нам правильний шлях і покривала нас чесним Своїм омофором від усякого зла. Амінь!

(проповідь виголошена за Божественною Літургією в Різдво-Богородичному деканальному храмі м. Кам’янка-Бузька в день його престольного свята під час Архіпастирських відвідин Кам’янка-Бузького благочиння та перебування на Кам’янеччині Львівської чудотворної ікони Божої Матері в рамках відзначення 5-ліття її прославлення, в день свята Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, 21 вересня 2015 року Божого)
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії




Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування