СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Епіфанія, митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського, про візит Комісії Київського Патріархату для діалогу з Вселенським Патріархатом до Стамбулу (Туреччина).
ДОВІДКА:
12 січня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета члени комісії Київського Патріархату для діалогу з Вселенським Патріархатом провели у офіційній резиденції Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія на Фанарі (м. Стамбул, Туреччина) зустріч з уповноваженими членами Святого і Священного Синоду Константинопольського Патріархату.
У зустрічі з українського боку взяли участь голова комісії Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, митрополит Львівский і Сокальський Димитрій та секретар Священного Синоду архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій. Делегацію також супроводжував перший проректор Київської православної богословської академії протоієрей Олександр Трофимлюк. Перед початком зустрічі члени делегації помолилися перед святинями, що зберігаються у Патріаршому соборі св. Георгія на Фанарі, зокрема перед мощами Трьох Святителів – Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого.
З боку Вселенського Патріархату з делегацією спілкувалися члени Святого і Священного Синоду Патріархату митрополит Смирнський Варфоломій, генеральний секретар Синоду, та митрополит Гальський Емануїл. Зазначені митрополити входять до сформованої Синодом влітку 2016 р. комісії для розгляду питання про автокефалію Церкви в Україні. Також був присутній секретар Комісії з міжправославних відносин о. Амвросій.
Протягом тривалого спілкування сторони обмінялися думками з приводу поточного стану Православ'я в Україні. За дорученням Святійшого Патріарха Філарета делегація УПЦ КП повідомила представників Вселенського Патріархату про точку зору Київського Патріархату на можливі шляхи розв'язання проблем, з якими українські православні стикаються через неканонічні та руйнівні дії Московського Патріархату.
Було підкреслено, що Київський Патріархат, на відміну від РПЦ, офіційно приєднався до рішень Святого і Великого Собору Православної Церкви, що відбувся на Криті в червні минулого року. Представникам Вселенського Патріархату були передані екземпляри Церковного календаря УПЦ КП на 2017 р., в якому опубліковано здійснений Київським Патріархатом переклад документів Собору українською мовою.
Митрополити Емануїл та Варфоломій підкреслили, що українське церковне питання є складним, однак Вселенський Патріархат, як Перший престол і Матір-Церква, не полишатиме зусиль для знаходження найкращого шляху вирішення проблеми. Владики зазначили, що всі думки та пропозиції, висловлені під час зустрічі, будуть повідомлені Його Всесвятості Вселенському Патріарху Варфоломію та Святому і Священному Синоду Константинопольського Патріархату, який прийматиме відповідні рішення.
Зазначивши, що Київський Патріархат вже понад 25 років бореться за відновлення канонічного порядку через утворення єдиної Помісної Православної Церкви в Україні, члени делегації УПЦ КП висловили сподівання, що Матір-Церква Константинопольська зробить все можливе, щоби належні рішення нею були прийняті якомога швидше.
УХВАЛИЛИ:
1. Схвалити позицію Комісії Київського Патріархату для діалогу з Вселенським Патріархатом, висловлену під час офіційної зустрічі у Вселенській Патріархії 12 січня 2017 р.
2. Підкреслити, що Вселенський Патріархат зі сторони України має всі необхідні церковні та державні документи і звернення з питання визнання автокефалії Помісної Української Православної Церкви. Просити Матір-Церкву прискорити розгляд цього питання, яке вже понад 25 років потребує свого нагального вирішення.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про візит до Європейського Парламенту, Ради Європи та Європейського суду з прав людини (м. Страсбург, Франція) у складі делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.
ДОВІДКА:
15-19 травня 2017 року за сприяння християнсько-демократичного Фонду Конрада Аденауера відбувся візит делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до Страсбурга та розташованих там європейських інституцій: Європарламенту, Ради Європи та Європейського суду з прав людини.
Українську Православну Церкву Київського Патріархату представляв Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, якого супроводжував архієпископ Чернігівський Євстратій, представник при Європейських інституціях.
15 травня делегація через аеропорт Франкфурта-на-Майні прибула до міста Оффенбург (Німеччина) на правому березі Рейну, де розташувалася у готелі.
Ранком 16 травня делегація відбула до французького Страсбурга, розташованого неподалік, на лівому березі Рейну, де у приміщенні Європейського Парламенту відбулася перша робоча зустріч під час сніданку з депутатами ЄП від Європейської народної партії (близько десяти осіб) та співробітниками секретаріату, які відповідають за міжкультурний та релігійний діалог. Протягом понад години учасники зустрічі обмінялися думками про співпрацю, обговорили проблеми, які зараз турбують як Україну, так і європейську спільноту.
Після цього під час окремої зустрічі пан Харді Острі розповів учасникам делегації про стан та перспективи розвитку об’єднаної Європи, про складні політичні та суспільні процеси, які протягом останнього часу відбулися і продовжують відбуватися в Євросоюзі та окремих країнах-членах.
Далі делегація зустрілася з депутатом парламенту Ребеккою Хармс (фракція Зелених), яка очолює делегацію до Парламентської асамблеї Євронест (формат співпраці ЄП з країнами Східної Європи, в тому числі з Україною). На зустрічі були порушені питання протистояння російській агресії проти України, внутрішніх реформ, в тому числі боротьби з корупцією.
У Молитовній кімнаті Європарламенту учасники делегації по черзі, починаючи зі Святійшого Патріарха Філарета, піднесли свої молитви за Україну.
Після обіду делегація долучилася до конференції «Мирний потенціал релігій», організованої Європейською народною партією.
Завершився перший робочий день теплою зустріччю і продуктивною дискусією з Постійним представником України при Раді Європи паном Дмитром Кулебою.
Наступного дня, 17 травня, зранку учасники поїздки мали можливість оглянути центральну частину старовинного Страсбурга, зокрема відвідали його знаменитий кафедральний собор.
Після обіду вони долучилися до спільного засідання комітету Парламентської асоціації Україна – ЄС, комітету із закордонних справ та неформальної депутатської групи друзів України, яку очолює депутат від Литви Петрас Ауштрявічус.
У своєму виступі на засіданні Патріарх Філарет наголосив на винятковій важливості події, яка в цей же час відбувалася в стінах Європарламенту – підписанні документів про скасування віз для поїздок громадян України в Європу. «Це дуже важливо для нас, бо коли українці на власні очі бачитимуть, як працює демократія, як розвивається європейське суспільство, як в цілому живе Європа, то отриманий досвід вони принесуть в Україну, щоби краще з цього досвіду – застосовувати, а помилок – уникати» – зазначив Предстоятель Київського Патріархату.
Також він зупинився у своєму виступі на ролі та значенні Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій у збереженні міжрелігійного, міжнаціонального та суспільного миру в Україні, розповів про спротив нашої держави російській агресії та закликав європейську спільноту продовжити і посилити санкції проти агресора, щоби зупинити його і примусити до припинення агресії.
Патріарх докладно зупинився на внутрішній боротьбі проти системи корупції в Україні, яку, за його словами, не можливо подолати зусиллями лише окремих інститутів чи осіб – чи то Президента, чи то правоохоронних органів, чи громадськості. «В Україні за роки незалежності була створена система корупції, яка проникає у всі сфери, в усі інституції, тому ми бачимо такий опір реформам. Корупціонери змінюють партії та гасла, але мають на меті одне – власне збагачення, а в той же час руйнують державу. Тому ми просимо Європу допомагати нам і надалі впроваджувати необхідні реформи, боротися з корупцією – бо це зло ми можемо зупинити лише спільними великими зусиллями» - сказав, зокрема, Святійший Владика.
У другій частині зустрічі до неї долучилися міністр закордонних справ України Павло Клімкін та заступник голови делегації Парламентської асоціації Україна – ЄС народний депутат Марія Іонова.
Останнім заходом другого робочого дня візиту стало відвідання Європейського суду з прав людини та зустріч з його співробітником та одним з юридичних радників Дмитром Третьяковим, який розповів про роботу суду та відповів на низку питань.
Ранком 18 травня члени делегації знову прибули до Європейського парламенту, де відбулася їхня зустріч з віце-президентом ЄП пані Майрід МакГіннесс, яка відповідає за діалог з релігійною спільнотою відповідно до ст. 17 Лісабонської угоди – одного з основоположних документів ЄС. Під час зустрічі учасники обмінялися думками з широкого кола питань. Зокрема ще раз прозвучала подяка Парламенту за рішення надати громадянам України можливість подорожувати до Європи без віз, було обговорене питання протистояння російській агресії, боротьби з корупцією в Україні та впровадження реформ. Члени делегації розповіли про роботу ВРЦіРО та підкреслили, що маючи різні думки та позиції в багатьох питаннях, вони співпрацюють разом задля блага релігійної спільноти, представниками якої вони є, і всього українського суспільства.
Окрема дискусія виникла навколо питання недискримінації і так званих одностатевих шлюбів. Висловлюючи позицію Ради, Патріарх Філарет зазначив, що конфесії виступають проти дискримінації у трудових чи інших суспільних відносинах, але не погоджуються з тим, що такою дискримінацією є критика одностатевих відносин чи їхньої пропаганди. Разом з тим він підкреслив, що зі спілкування у європейських інституціях ми знаємо, що питання встановлення так званих одностатевих шлюбів чи партнерств – це питання, яке вирішується виключно самими країнами. Пані МакГіннесс підтвердила, що це питання дійсно є суверенним правом кожної країни і не належить до спільної компетенції ЄС.
Під час робочого обіду в Раді Європи з пані Оксаною Пашенюк, яка є старшим радником Спеціального радника Генерального секретаря Ради Європи щодо України, відбувся обмін думками щодо широкого кола питань, пов’язаних з діяльністю Ради, участю в ній України, процесів у європейському суспільстві та інших.
Після обіду члени делегації відвідали велику синагогу Страсбурга, де ознайомилися з історією та сучасним життям єврейської громади Ельзасу (центром якого і є це місто).
Робочі зустрічі завершилися спілкуванням з Метью Джонсоном, який є директором освітнього департаменту в Директораті демократії та громадянства Ради Європи. Він також є одним з відповідальних за діалог з релігійними організаціями в рамках міжкультурного діалогу Ради Європи. Учасники делегації розповіли про стан релігійної освіти в Україні, про викладання предметів духовно-морального спрямування в загальноосвітніх школах, про міжконфесійну співпрацю в цій галузі та відповіли на питання.
19 травня ранком члени делегації ВРЦіРО виїхали з Оффенбургу до аеропорту Франкфурта-на-Майні, а звідти вилетіли до Києва.
УХВАЛИЛИ:
1. Повідомлення взяти до відома. Відзначити важливість подальшого розвитку співпраці Київського Патріархату з Європейськими інституціями як безпосередньо, так і у рамках діяльності Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.
2. Висловити подяку Представництву фонду Конрада Аденауера в Україні, українським дипломатам та усім іншим організаціям і особам, які сприяли у проведенні візиту.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, Представника Київського Патріархату при Європейських інституціях, про робочі поїздки у лютому-липні 2017 р.
ДОВІДКА:
Виконуючи свої обов’язки Представника Київського Патріархату при Європейських інституціях Преосвященний архієпископ Євстратій протягом лютого-липня 2017 р. здійснив п’ять робочих візитів.
1. Візит до Ради Європи (м. Страсбург, Франція)
6-9 лютого 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Філарета архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, відвідав м. Страсбург (Франція), де провів зустрічі у Раді Європи.
7 лютого відбулася зустріч з парохом місцевої громади УГКЦ отцем Іваном Дуфанцем.
Також владика відвідав Представництво України при Раді Європи і зустрівся з Постійним представником Дмитром Кулебою.
Того ж дня архієпископ був присутній на засіданні Групи Комітету Міністрів РЄ з питань освіти, культури, спорту, молоді та довкілля (GR-C), на якому розглядалося, зокрема, питання проведення у 2017 році чергової Зустрічі щодо міжрелігійного виміру міжкультурного діалогу, а також започаткування платформи діалогу європейських релігійних діячів з інституціями Ради.
8 лютого архієпископ Євстратій провів зустріч з експертами Офісу Комісара РЄ з прав людини. Під час спілкування він розповів про релігійну ситуацію та стан громад УПЦ КП в окупованому Криму та в захоплених російсько-терористичними угрупуваннями районах Донбасу. Окремо архієрей торкнувся утисків громади УПЦ КП в м. Ногінськ Московської області (РФ), де влада вимагає знести єдиний в цьому регіоні храм Київського Патріархату. Також він розповів про стан відносин між Київським і Московським Патріархатом в Україні, підкресливши, що УПЦ КП відкрита для діалогу та готова до залучення в нього медіаторів, в тому числі з міжнародних інституцій, таких як Рада Європи.
Того ж дня архієпископ зустрівся з експертами Офісу Спеціального представника Генерального секретаря РЄ для України, розповівши їм про міжконфесійний діалог, зокрема про плідну діяльність Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.
9 лютого під час зустрічі з Директором з питань демократичного громадянства Генерального директорату з питань демократії Ради Європи М. Джонсоном архієрей розповів про стан міжконфесійних відносин і співпраці в Україні, приділивши увагу питанням релігійної освіти та вивченню в загальноосвітніх школах предметів духовно-морального спрямування.
2. Візит до Європейських інституцій (м. Брюссель, Бельгія)
6-9 березня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Філарета архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій відвідав м. Брюссель з робочим візитом.
Під час візиту відбулися його зустрічі з депутатами Європейського Парламенту, повноважними представниками неурядових організацій. Серед іншого на зустрічах обговорювалися питання підготовки візиту делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до Європейського Парламенту та Ради Європи (м. Страсбург, Франція) у травні 2017 р.
3. Візит до Європейських інституцій (м. Брюссель, Бельгія)
19-21 червня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Філарета архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій відвідав м. Брюссель з робочим візитом.
Під час візиту відбулися його зустрічі з депутатами Європейського Парламенту, повноважними представниками неурядових організацій. Серед іншого на зустрічах обговорювалися питання продовження співробітництва, поточна ситуація у міжконфесійних відносинах в Україні, порушення прав віруючих на тимчасово окупованих Росією територіях у Криму і на Донбасі.
4. Участь у конференції ОБСЄ з питань релігійної свободи (м. Відень, Австрія)
22-23 червня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Філарета архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій відвідав м. Відень, де взяв участь у конференції Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ), організованій Офісом демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ на тему захисту права на свободу совісті та віросповідання.
Конференція входить до кола роботи великої щорічної конференції щодо прав і свобод людини в регіоні ОБСЄ, яка проводиться у Варшаві.
Під час засідань конференції архієпископ Євстратій мав три виступи, які у вигляді чотирьох документів були офіційно опубліковані на сайті конференції. У своїх виступах він торкнувся питань сучасного розуміння світської держави не як такої, де домінує атеїстична чи агностична модель ставлення до релігії, а як доброзичливо-нейтральної щодо всіх релігійних та світоглядних переконань. Також архієпископ звернув увагу на значне погіршення стану свободу совісті у Російській Федерації, ще держава через законодавство та практику серйозно звужує можливості діяльності для релігійних організацій, що не належать до числа офіційно підтримуваних, в тому числі громад УПЦ КП.
Представник Київського Патріархату спростував звинувачення з боку Московського Патріархату в «захопленні храмів», зазначивши, що право на свободу віросповідання включає в себе право вільно обирати юрисдикційне підпорядкування, і спроби з боку Московського Патріархату обмежити громади у свободі такого вибору порушують як українське законодавство, так і загальновизнані міжнародні норми з прав людини.
Під час спілкування в кулуарах конференції архієпископ Євстратій відповів на численні питання її учасників з різних країн (Іспанії, Австрії, США та інших) щодо ситуації в Україні, відносин з Московським Патріархатом, стану релігійних громад УПЦ КП на окупованих Росією територіях, тощо.
5. Візит до Європейських інституцій (м. Брюссель, Бельгія)
9-11 червня 2017 р. з благословення Святійшого Патріарха Філарета архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, Представник Київського Патріархату при Європейських інституціях, відвідав м. Брюссель з робочим візитом.
Під час візиту відбулися його зустрічі з депутатами Європейського Парламенту. Серед іншого на зустрічах обговорювалися питання підготовки майбутніх спільних заходів, поточна ситуація у міжконфесійних відносинах в Україні.
Також архієпископ Євстратій мав зустріч з Послом України у Королівстві Бельгія та Постійним представником при ЄС паном Миколою Точицьким.
УХВАЛИЛИ:
1. Повідомлення взяти до відома. Вважати корисним подальший розвиток співпраці з Європейськими інституціями.
2. Зазначити, що Київський Патріархат вкотре категорично відкидає всі звинувачення на свою адресу з боку Московського Патріархату, Російської Федерації та їхніх однодумців у «захопленні храмів», кваліфікуючи ці звинувачення як частину російської гібридної агресії проти України.
3. Висловити глибоке занепокоєння тим, що на міжнародній арені представники Московського Патріархату в Україні продовжують безпідставно звинувачувати Українську державу та інші Церкви у «порушенні їхніх прав», одночасно зберігаючи повне мовчання щодо реальних численних фактів порушення прав віруючих на окупованих Росією українських територіях Криму і Донбасу. Такими однобічними та неправдивими заявами представники Церкви Московського Патріархату в Україні засвідчують свою солідарність з агресивною політикою Російської Федерації проти України.
4. Висловити подяку українським дипломатам в Австрії, Бельгії та Франції, усім іншим організаціям і особам, які сприяли у проведенні закордонних візитів Представника Київського Патріархату при Європейських інституціях в січні-липні 2017 р.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, про візит до м. Вашингтон, округ Колумбія, США.
ДОВІДКА:
З благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з 27 червня по 3 липня 2017 р. архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій перебував у Сполучених Штатах Америки, м. Вашингтон (округ Колумбія).
Під час візиту серед інших відбулися його зустрічі в Державному департаменті США; у Комісії США з релігійної свободи (USCIRF) – державному органі, створеному при Конгресі США для нагляду за порушеннями релігійної свободи у світі; в Американсько-Українській фундації; в Інституті Брукінга, впливовому американському політично-науковому центрі; у Посольстві України в США, де відбулася його розмова з Послом Валерієм Чалим. Також архієпископ Євстратій мав зустрічі та спілкування з релігійними діячами і з представниками української Діаспори в США.
Темами обговорення під час візиту були загальна ситуація в Україні у зв’язку з триваючою російською агресією, міжконфесійні відносини в Україні, положення Київського Патріархату, зокрема на окупованих РФ територіях, а також пропозиції з подальшого розвитку співпраці.
УХВАЛИЛИ:
Повідомлення взяти до відома. Подякувати Посольству України в США, всім іншим організаціям та особам у сприянні проведенню візиту представника Київського Патріархату до м. Вашингтон, США.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, голови Управління зовнішніх церковних зв’язків, виконуючого обов’язки Екзарха Європи, до м. Стокгольм, Швеція.
ДОВІДКА:
30 квітня 2017 року, з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, голова Управління зовнішніх церковних зв’язків архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон здійснив візит до Швеції.
У третю неділю після Пасхи, в день пам'яті святих жінок-мироносиць, архієпископ Іларіон очолив Божественну літургію в м. Стокгольм.
За богослужінням архієрею співслужили: заступник голови УЗЦЗ архімандрит Кіріон (Інасарідзе); голова Місійного відділу УЗЦЗ протоієрей Валерій Семанцо; декан Шведсько-Скандинавського деканату ієромонах Серафим (Фуремальм), а також інші місцеві клірики.
Від травня 2017 року на парафії Української Православної Церкви Київського Патріархату в Стокгольмі звершуються Божественні літургії українською та шведською мовами.
УХВАЛИЛИ:
Повідомлення взяти до відома. Висловити задоволення з приводу подальшого розвитку Скандинавського благочиння УПЦ Київського Патріархату.
СЛУХАЛИ:
Повідомлення Преосвященного Димитрія, митрополита Львівського і Сокальського, про візит до чоловічого монастиря святих Кирила і Мефодія (с. Уйковіце, Польща).
ДОВІДКА:
24 травня 2017 року, в день пам'яті святих Рівноапостольних Кирила та Мефодія, вчителів Слов’янських, з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси України Філарета, на запрошення ігумена монастиря з братією, делегація Української Православної Церкви Київського Патріархату відвідала чоловічий православний монастир святих Кирила і Мефодія (село Уйковіце, Підкарпатське воєводство, Республіка Польща). До складу делегації увійшли: митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, голова Управління зовнішніх церковних зв’язків, та єпископ Володимир-Волинський і Турійський Матфей, а також численне духовенство з різних єпархій України.
Цього дня в обителі була відправлена Божественна Літургія у співслужінні згаданих архієреїв, братії монастиря в священному сані, духовенства та значної кількості парафіян і паломників.
УХВАЛИЛИ:
Повідомлення взяти до відома. Висловити подяку ігумену та братії монастиря святих Кирила і Мефодія (село Уйковіце, Підкарпатське воєводство, Республіка Польща) за гостинність.
ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ
МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ
МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ
МИТРОПОЛИТ БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ
МИТРОПОЛИТ ЧЕРКАСЬКИЙ І ЧИГИРИНСЬКИЙ ІОАН
АРХІЄПИСКОП ДОНЕЦЬКИЙ І МАРІУПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ
АРХІЄПИСКОП РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ІЛАРІОН
АРХІЄПИСКОП ЧЕРНІГІВСЬКИЙ І НІЖИНСЬКИЙ ЄВСТРАТІЙ
АРХІЄПИСКОП ВИШГОРОДСЬКИЙ АГАПІТ
АРХІЄПИСКОП ВІННИЦЬКИЙ І БРАЦЛАВСЬКИЙ МИХАЇЛ