Слід Бориса Возницького у сучасній історії Львівсько-Сокальської єпархії

23 травня 2012 року у Золочівському районі Львівської області під час дорожньо-транспортної пригоди на 86-му році життя трагічно загинув Борис Григорович Возницький.

Бориса Григоровича пам'ятатимуть як провідного мистецтвознавця, багатолітнього директора Львівської національної галереї мистецтв, академіка Української академії мистецтв, Героя України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, заслуженого працівника культури України і Польщі, президента Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ICOM). Однак до цього славного списку досягнень і діяльності автора прекрасного туристичного маршруту "Золота підкова" приєднується ще й особливий слід у сучасній історії Львівської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату.

"Ангел-охоронець" пам'яток культури українського народу, як називали за життя Бориса Григоровича, свого часу виступив ініціатором віднайдення для Львова його колись визначної святині - чудотворної ікони Львівської Божої Матері "Одигитрія", час написання якої датується згідно досліджень різних мистецтвознавців 1360-ми або 1534 роками. Ця ікона є одною з найцікавіших та найзагадковіших пам’яток української церковної культури. Написана православним іконописцем, вона згодом була перенесена до католицької катедри, а пізніше протягом довгого часу зберігалась вірменськими єпископами, благословляючи та простягаючи свій молитовний та спасенний омофор над усією громадою міста. І ось саме п. Борис у далекому 1990 році на науковій конференції вперше підняв питання про глибинне дослідження історії цього образу, активне "віднайдення" та "повернення" якого для громади Львова розпочалось все з його ж ініціативи лише у 2010 році - двадцять довгих років по тому.

4 грудня 2010 р.Б. Зустріч духовенством ікони Львівської Божої Матері перед Покровським кафедральним собором у день її прославлення. Святиню вносять до собору ректор ЛПБА прот. Ярослав Ощудляк та благочинний м. Львова прот. Ярослав Дуда

4 грудня 2010 року під час Первосвятительського візиту до Львівської єпархії Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета здійснилась одна з давніх мрій побожного православного чоловіка, на той час уже Героя України і Людини саме з великої літери Бориса Григоровича Возницького: у кафедральному соборі Покрови Пресвятої Богородиці Святійшим Патріархом Філаретом у співслужінні Високопреосвященного митрополита Димитрія, сонму єпископату Київського Патріархату та духовенства Львівської єпархії була торжественно прославлена велика святиня Галицької землі - чудотворний образ Львівської Божої Матері "Одигитрія". А разом із ним були освячені і три списки цієї ікони, що нині зберігаються у трьох храмах м. Львова: кафедральному Покровському соборі, храмі Різдва Пресвятої Богородиці та храмі Вознесіння Господнього.

4 грудня 2010 р.Б. Керуючий Львівською Єпархією Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій вклоняється щойно прибувшій до кафедрального Покровського собору святині

Пізніше рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 14 грудня 2010 року були прийняті наступні рішення:

  1. Піднести подяку Господу нашому Ісусу Христу та Преблагословенній Владичиці нашій Богородиці за явлення Її у чудотворному образі Львівської ікони Богородиці «Одигитрія».
  2. Встановити день особливого шанування Львівської ікони Богородиці «Одигитрія» із внесенням до Православного церковного календаря. Святкування звершувати як перехідне – у перший недільний день після дня пам’яті святого великомученика Юрія Переможця (23 квітня ст.ст. – 6 травня н.ст.), небесного покровителя м. Львова.
  3. Благословити написання на честь Львівської ікони Богородиці «Одигитрія» уставної служби з каноном та акафісту.

4 грудня 2010 р.Б. Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет нагороджує Бориса Возницького високою церковною нагородою - орденом Святого рівноапостольного князя Володимира І ступеня

Ось таким є один зі слідів цієї великої людини у сучаснії історії Церкви. І хоч багато більше за наші важать молитви Пресвятої Богородиці, які переконаний Мати Божа невпинно підносить до Творця, пам'ятаючи любов до Себе і труди раба Божого Бориса, молімося і ми, аби Милостивий Господь дарував душі його спокій і Царство Небесне. Вічная пам'ять!






Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування