Сьогодні ми прославляємо одного багача, який увійшов у Царство Небесне. Господь сказав, що «трудно багатому ввійти в Небесне Царство» (Мт. 19, 23). Але Господь не казав, що багатий зовсім не може увійти в Царство Небесне. Бо якби Він сказав, що це неможливо, то численні з багатих людей, які успадкували багатство від батьків, були би від самого початку, не будучи винними в цьому, відлучені від Небесного Царства. В такому випадку і святий Миколай, який успадкував багатство від батьків, був би відлучений від нього. Був би відлучений і цар Неманя (Св. Симеон Мироточивий — сербський цар), який мав «сім веж грошей та дукатів». Були би відлучені й інші, які в цьому житті вважалися багатими і чиї імена, незважаючи на це, ми знаходимо в церковному календарі.
Ні, браття мої, нікого благий Господь наперед не позбавляє Свого Царства і ні перед ким, хто бажає вічного життя, Він не зачиняє ворота небесні, якого б положення чи звання він не був. З невимовної Своєї любові до людей Бог бажає всім спастися. І в цьому житті неможливо завадити будь-кому спастися, жодній людині, якщо вона сама собі в цьому не завадить.
Не тому багатому трудно увійти в Царство Небесне, що він багатий, але тому, що мало хто з багачів може справитися зі спокусами, які приходять з багатством. Рідко хто з багатих людей може стриматися і не зловживати багатством. Мало таких багатих на світі, хто б своїм багатством не купив собі місце в пеклі замість раю, вічні муки замість вічного життя. Мало тих, які не приліпилися би серцем до свого багатства і не віддалилися від Творця всього. Мало їх, але були й вони. Важко багатому увійти в Царство Боже, але деякі багачі увійшли. Увійшов святий Миколай, увійшов цар Неманя, увійшли й інші. Їм багатство не тільки не завадило, а ще й допомогло увійти в Царство і бути вписаними до святих. Бо вони використали своє багатство на славу Божу і на спасіння своїх близьких. Маючи багатство, вони немовби нічого не мали. Все, що у них було, вважали вони власністю Господа, а себе Божими слугами і охоронцями чужих скарбів, які розподілялися та ділилися ними згідно з євангельськими заповідями. Таким шляхом вони спасли свої душі, й іншим допомогли спастися. Це — героїчні душі, які не піддалися під те, щоб над ними запанувало їхнє багатство, але вони самі панували над ним.
Крім земного багатства, святий Миколай мав ще три значно більші великі скарби: багатство віри, багатство правди та багатство милості. Роздаючи своє земне багатство вбогим з любові до Христа, він і сам став убогим. Але ці три скарби тільки більше помножилися до кінця його земного життя. Те, що він удосталь передав свою віру іншим людям, зробило його багатим вірою. Через те, що він був ревним за правду Божу, душа його наповнилася правдою. Серце його було повне милості, виливаючи милість на людей. Віра, правда та милість — небесні багатства, які при роздаванні їх не зменшуються. Віра, правда та милість — три скарби святого Миколая, які він залишив у спадок Церкві, і які ще до сьогодні не страчені. Це потрійне благо залишив святитель Божий у спадок вам, тим, хто його пам’ятає і прославляє. Ви, які славите святого Миколая, знайте, що йому миліше те, що ви від нього берете, ніж те, що він від вас отримує.
Віра святого Миколая була чиста як кристал, і як алмаз тверда. Він показав це в Нікеї, захищаючи Православ’я від єретика, наражаючи при цьому своє життя на небезпеку.
Правда Божа в святому Миколаї ясна як сонце. Він показав це, коли завадив катові стратити трьох мужів, невинно засуджених на смерть, з’явившись перед катом і вирвавши меч з його рук, знову наражаючи своє життя на небезпеку.
А милість святого Миколая до бідних та убогих була подібна до Христової милості. Все своє майно він роздавав як милостиню — більше таємно, ніж явно — прирікаючи себе на убогість та голод.
Але цей великий слуга Христовий не боявся ні єретика, ні ката, ні голоду. Він знав з впевненістю, що Всевишній чуває над вірними слугами своїми. І дійсно, Всевишній захищав його до кінця життя і прославив після смерті серед ангелів та людей, як мало кого.
Але крім цих трьох великих скарбів духовних благ, крім віри, правди та милості, святий Миколай мав і ще декілька переповнених ризниць. Це ризниця лагідності, ризниця стриманості, посту і молитви, ризниця смирення і так далі. Всі ці переповнені ризниці духовного та морального блага залишив цей дивний святитель Христовий вам, православним християнам, у спадок. На сьогоднішній день всі ці багаті ризниці відчиняються і пропонуються вам. Святий Миколай приймає ваші хліби й ваші свічки, і молитви, як дар у відповідь йому, а не як ваш дар. Він вам пропонує сьогодні свої дари. Якщо ви їх приймете, то і він прийме від вас дари у відповідь. Якщо ви відкинете його дари, відкине і він ваші. Бережіть добро і не відмовляйтеся від дарів, які вам пропонує цей багач Христовий.
І ще на один момент звернуть увагу і порадійте. Святий Миколай ні книг не писав, ні кров свою мученицьки не пролив за Христа, і все ж прославлений більше від численних святих, які чи мудрі книги написали, чи мученицьки за Христа постраждали. Це велика і дивна таємниця. Це діло Боже. Цим благий Господь хотів показати, що Він вводить в Своє Царство не тільки мудрих богословів та мучеників, але й усю ту незліченну кількість добрих душ, які ні книг не писали, ні мучеництво не перетерпіли, але істинну віру зберегли і закон Божий сповнили. А таких якраз більшість серед вірних, тобто, таких, які не говорять, але роблять, які книг не пишуть, але Духом Божим дихають. Дійсно, багато є мудрих богословів і мучеників, але всі ж вони в меншості порівняно з величезною кількістю цих останніх, які не прославилися ні як богослови, ні як мученики, але як мовчазні, але вірні слуги Божі, як святий народ Божий.
Святий Миколай — святитель народний, досконалий представник тої безлічі людей, які слухають слово Боже і спішать сповнити його, і прикладом своїм навчити інших. В цьому причина того, чому святий Миколай прославлений більше від багатьох святих вчителів і мучеників. І тому Церква посвятила чудотворцеві Миколаю Мирликійському крім сьогоднішнього дня ще й усі четверги звичайних седмиць протягом цілого року, разом зі святими апостолами.
Богу нашому слава, святому Миколаю честь і поклоніння. Амінь.