Вітальне слово протоієрея Михаїла Сивака Високопреосвященному митрополиту Димитрію з нагоди Дня Тезоіменитства від імені духовенства Львівського благочиння

Ваше Високопреосвященство! Високопреосвященний Владико-Митрополите!

Всечесні отці-настоятелі, священики, клір собору!

Дорогі студенти та викладачі Львівської православної богословської академії!

Боголюбиві парафіяни!

У цей гарний спокійний суботній вечір ми так велелюдно зібралися тут, у Покровському кафедральному соборі, щоби помолитися і привітати вас, Владико, з Днем Тезоіменитства, з днем пам’яті Вашого небесного покровителя - святителя Димитрія, митрополита Ростовського.

Але крім цього, сьогодні згадуємо ще одну ювілейну дату, а саме - двадцятиліття вашого чернечого постригу, тому що рівно двадцять років тому, 3 жовтня 1995 року, також у цей осінній час Ви прийняли постриг чернечий, стали монахом, і Вам нарекли нове ім’я - Димитрій, - на честь нашого великого українського святителя.

Видатний богослов Православної Церкви священик Павло Флоренський каже, що ім’я для для людини має особливе онтологічне, сутнісне, глибинне значення! Його ж думку підтримує і розвиває інший богослов протоієрей Сергій Булгаков. У своїй книзі “Філософія імені” він пише, що як найменуванням народжується людина, так само при прийнятті другого імені відбувається друге народження людини, і саме ця тайна найбільше виявляється у чернецтві, у чернечому постризі, коли людина отримує нове імя. Отець Сергій Булгаков далі каже, що при правдивому чернечому житті звершується дивна таємниця - відбувається покровительство небесного заступника з однієї сторони, а з другої сторони - молитовне шанування і наслідування свого святого, і тоді риси святого передаються тому, хто це ім’я носить.

І ми насправді бачимо, як Ви успадковуєте риси свяителя Димитрія! Як святитель Димитрій Туптало прославився не лише як Архіпастир, але й як великий науковець, залишивши нам безцінні скарби - “Житія святих”, богословські трактати, навіть літературні твори, так само і Ви, окрім архіпастирського служіння, не байдужі до наукової праці, здобули ступінь доктора церковно-історичних наук, і з-під Вашого пера виходять праці, якими зачитуються люди. У 90-х роках, коли Церква Київського Патріархату потерпала від тиску і відверто політичного, і завуальованого під церковні канони у вигляді політичних анафем, побачила світ Ваша книга, яка стала достойною відповіддю на всі ці зловживання - “Неправда московських анафем”, в якій Ви описали справедливість нашої позиції щодо афтокефалії і сутність анафеми в Церкві. Добре відомі також Ваші праці про гетьмана Івана Мазепу, монографії про Десятинну церкву Києва, про священика Рогальського - пастиря Вашого рідного села. Ви і зараз працюєте над ґрандіозним проектом - Українською Православною Енциклопедією; готуєте до видання Ваші кількатомні проповіді, біографічні нариси про видатні постаті, які долучилися до становлення Української Церкви.

Ви наслідуєте свого небесного покровителя також і в любові до Батьківщини, адже святитель Димитрій Ростовський відомий як справжній патріот, виходець із козацького роду, хоч і служив він далеко за межами України, але в душі завжди залишався українцем. Так само патріотом є і Ви, бо щолітургії підносите молитву за мир і спокій в Україні.

Із життя святителя Димитрія Туплата відомо, як він любив і шанував батьків, з ним завжди перебував їхній портрет. Так само і Ви працюєте без відпочинку, без вихідних, але в ті скупі дні літньої відпустки Ви завжди відвідуєте своїх батьків, тому що найкращий відпочинок, звісно, в колі родини!

Тому в цей святковий день, день Вашого Тезоіменитства, прийміть найщиріші вітання від усіх нас! Нехай Господь благословить Вас здоров’ям, нехай підтримує Вас Ваш небесний покровитель своїм заступництвом і сотворить Вам довгі і благословенні роки життя! На знак нашої любові і вдячності прийміть від нас ці дари осені! Іс полла еті Деспота!

(слово виголошене після всенічного бдіння в Покровському кафедральному соборі напередодні неділі 18-ої після П’ятидесятниці, після Воздвиження, пам’яті святителя Димитрія Туптала, митрополита Ростовського, Дня Тезоіменитства правлячого архієрея Львівської єпархії, 3 жовтня 2015 року Божого)
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії




Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування